چین به‌دنبال ساخت شاتل فضایی مجهز به سوخت هسته‌ای است

سازمان فناوری و علوم هوافضای چین موسوم به CASC که درواقع، پیمانکار اصلی برنامه‌های فضایی این کشور محسوب می‌شود از تصمیم بلندپروازانه خود برای توسعه یک شاتل فضایی مجهز به سوخت هسته‌ای خبر داد. این برنامه در نقشه راه مربوط به اقدامات آینده چین در حوزه فضایی مطرح و عنوان شد که این کشور قصد دارد تا در سال 2040 و بعد از آن، به تمامی‌ اهداف مدنظر خود دست یابد.

برنامه‌های آینده چین در این زمینه، شامل توسعه خانواده موشک‌های «لانگ مارچ» می‌شود که چین از دهه 1970 میلادی تاکنون درحال استفاده از آن‌هاست. این کشور قصد دارد تا ساخت موشک کم‌هزینه لانگ مارچ 8 را ظرف یکی دو سال آینده تکمیل کند که در این صورت، سازمان CASC قادر خواهد بود تا با فروش خدمات پرتاب خود به دیگر کمپانی‌ها، حضور موثرتری را در بخش فضایی داشته باشد.

از دیگر برنامه‌های سازمان نام‌برده می‌توان به ساخت هواپیماهای فضایی با قابلیت استفاده مجدد تا سال 2025 اشاره کرد که می‌توانند برای توریسم فضایی مورد استفاده قرار گیرند. هم‌اکنون برخی از شرکت‌های خصوصی در حال آماده‌سازی مقدمات سفرهای کوتاه‌مدت انسان‌ها به فضا هستند.

ق

چین درنظر دارد ظرف 20 سال آینده، قابلیت استفاده مجدد را به تمامی‌ موشک‌های متعلق به خانواده لانگ مارچ خود اضافه کند. این کشور همچنین در تلاش است تا سال 2040 بتواند تجهیزات و دستگاه‌های فضایی جدیدی را تولید کرده و در مراکز فضایی خود به‌کار گیرد. از جمله کاربردهای این وسایل می‌توان به استفاده برای سفرهای فضایی، معدن‌کاوی سیارک‌ها به‌منظور بهره‌برداری از منابع فضایی و ایجاد پروژه‌های بزرگی همچون نیروگاه خورشیدی مستقر در فضا اشاره کرد.

سازمان CASC در این رابطه عنوان کرده که قصد دارد تا سال 2040، تولید شاتل فضایی مجهز به سوخت هسته‌ای را به‌عنوان یکی از اهداف بزرگ خود تکمیل کند. متاسفانه جزییات مربوط به این طرح اعلام نشده اما این تلاش‌ها نشان‌دهنده عزم جدی چینی‌ها برای حضوری قدرتمند در این عرصه است.

منبع:آی تی رسان


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *