نیروی دریایی روسیه تهدیدی برای اتصال اینترنت بین کشورهای عضو ناتو است

یکی از مقامات ارشد ارتش انگلستان به تازگی در اظهار نظری اعلام کرده که روسیه می تواند در مواقع بحران اتصال دریایی اینترنت بین انگلستان و سایر کشورهای عضو ناتو را قطع و از این طریق به اقتصاد آنها ضربه وارد کند.

سر «استراوت پیچ» (Sir Stuart Peach) هشدار داده که کشتی های روسی بارها و بارها در اطراف محل استقرار کابل های اتصال دهنده آمریکا و اروپا در اقیانوس اطلس دیده شده اند و این تهدید جدی و قطعی است.

پیچ که به تازگی به سمت رئیس کمیته نظامی سازمان همکاری ناتو برگزیده شده معتقد است که روس ها در چند سال اخیر سرمایه گذاری هنگفتی را در زمینه توسعه توانایی های خود در جنگ نامتقارن انجام داده اند. به همین دلیل می بایست انگلیس و سایر اعضای اروپایی این سازمان برای مقابله با این روند دست به توسعه و به روز آوری ناوگان دریایی خود بزنند.

هفته قبل گزارشی منتشر شده بود مبنی بر آن که حدود ۹۷ درصد از ارتباطات اینترنت در جهان و حدود ۱۰ تریلیون دلار از گردش مالی دنیا از طریق کابل های نصب شده در کف اقیانوس اطلس میسر می شود.

البته یک خطر دیگر نیز کابل های مورد بحث را تهدید می کند، و آن هم خطر نفوذ و شنود از آنهاست. این کاریست که آمریکا و اروپا سال هاست در حال انجام آن هستند، اما حالا می بایست نگران ورود روس ها به این جمع بود.

دولت ولادیمیر پوتین اهتمام زیادی بر توسعه قدرت دفاعی و هجومی روسیه در حوزه نبردهای سایبری و جنگ الکترونیک دارد و پیچ نخستین مقام اروپایی نیست که از این بابت ابراز نگرانی می کند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *