چگونه در لینوکس آدرس IP کارت شبکه را از طریق خط فرمان تغییر دهیم

تغییر دادن آدرس IP از طریق رابط گرافیکی کار ساده و آسانی است، اما آیا می‌دانستید که می‌توانید با یک دستور ساده از طریق خط فرمان لینوکس آدرس IP کارت شبکه سیستم را تغییر دهید؟

این ترفند در همه توزیع‌های لینوکس مبتنی بر دبیان از جمله اوبونتو کار می‌کند. برای شروع، در قسمت اعلان ترمینال دستور ipconfig را تایپ کنید و Enter بزنید. این دستور تمام واسط‌های شبکه مربوط به‌سیستم را لیست می‌کند. با نگاهی به‌این لیست می‌توانید نام واسطی که قصد تغییر آدرس IP آن‌را دارید ببینید.

در لینوکس آدرس کارت شبکه را از طریق خط فرمان تغییر دهیم 1

برای تغییر تنظیمات، باز هم از همان دستور ipconfig استفاده می‌شود. اما این‌بار باید چند پارامتر هم به‌آن اضافه کنید. فرمان زیر واسط شبکه با نام “eth0” را به‌آدرس 102.168.0.1 و سابنت مسک 255.255.255.0 تغییر می‌دهد:

در لینوکس آدرس کارت شبکه را از طریق خط فرمان تغییر دهیم 2

مسلما هر شماره‌ای که بخواهید را می‌توانید در این دستور استفاده کنید. اگر مجددا ipconfig را اجرا کنید، مشاهده می‌کنید که واسط شبکه سیستم شما اعداد جدیدی به‌خود گرفته است:

در لینوکس آدرس کارت شبکه را از طریق خط فرمان تغییر دهیم 3

حتی اگر نیاز به تغییر Default Gateway استفاده شده توسط آن واسط را دارید، می‌توانید از فرمان route استفاده کنید. به‌عنوان مثال، دستور زیر Default Gateway واسط “eth0” را به آدرس 192.168.0.253 تغییر می‌دهد:

در لینوکس آدرس کارت شبکه را از طریق خط فرمان تغییر دهیم 4

برای دیدن تنظیمات، باید جدول routing را نمایش دهید. برای این منظور، فرمان زیر را در قسمت اعلان تایپ کنید و در پایان enter را بزنید:

چگونه در لینوکس آدرس کارت شبکه را از طریق خط فرمان تغییر دهیم 6

در لینوکس آدرس کارت شبکه را از طریق خط فرمان تغییر دهیم 5


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *